Zeptejte se Orbi AI na řešení vaší konkrétní situace s Cashbackem.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor.

16. 5. 2025

Čas čtení: 3 minuty

Autor: Dušan Šídlo

Kdy si udělat životní pojištění?

Kdy si udělat životní pojištění?

Životní pojištění zní jako něco, co řeší jen ti, co mají děti, hypotéku nebo podnikají. A nejlépe po čtyřicítce. Ale pravda je jiná: správný čas na životní pojištění bývá dřív, než si myslíte.

Co je vlastně životní pojištění?

Zjednodušeně: životní pojištění chrání vás nebo vaši rodinu před finančním výpadkem, když dojde na vážné věci – úraz, nemoc, invaliditu, nebo dokonce úmrtí. Může vám zajistit peníze na léčbu, dorovnat výpadek příjmu, nebo finančně ochránit ty, kdo na vás spoléhají.

Kdy si sjednat životní pojištění?

 

1. Když jste mladí a zdraví

Zní to paradoxně, ale právě když jste mladí a v nejlepším zdravotním stavu, máte nejnižší pojistné a nejširší výběr variant. Čekat na období, kdy budete pojištění potřebovat, se nemusí vyplatit. Například když onemocníte cukrovkou, tak už to pro vás ve vztahu k pojištění znamená komplikace a některé pojišťovny vás pojistí pouze s nemalou cenovou přirážkou, jiné vůbec. Pokud tedy tušíte, že za pár let budete životní pojištění potřebovat, zvažte, zda si ho neuzavřít už dnes.

U vybraných pojišťoven si nemusíte pojištění uzavřít na velké pojistné částky. Tyto pojišťovny totiž nabízejí tzv. opci, která vám dává možnost navýšit si pojistnou částku v případech, které zvyšují potřebu pojistné ochrany (např. narození dítěte, čerpání hypotéky apod.). Bohužel tuto opci nenabízí příliš pojišťoven a pojistnou částku je možná navýšit o maximálně dvojnásobek či trojnásobek (dle podmínek konkrétní pojišťovny).

2. Když je na vašem příjmu někdo závislý

Máte děti nebo partnera, který by to bez vašeho příjmu měl těžké? Splácíte hypotéku, kterou by druhý z vás neutáhl? Pak je to jasné – sjednejte si životní pojištění, které není jen o vás, ale i o těch druhých.

Životní pojištění vám nabídnou často v bance. Mějte však na paměti, že pokud hypotéku refinancujete a změníte banku (což je často výhodné udělat), zaniká tím i pojištění. Vy si pak musíte sjednat nové pojištění - bohužel vám nikdo ale nezaručí, že se vám pojištění podaří sjednat za výhodných podmínek, neboť se s věkem může zhoršit váš zdravotní stav, což bývá pro pojišťovny problém.

Co se stane, když to odkládáte?

Možná nic – a možná hodně. Pokud se vám něco vážného stane bez pojištění, vaše finanční rezerva může zmizet během několika měsíců. Zbydou vám dluhy, ztráta životní úrovně – nebo v horším případě finanční zátěž pro vaše blízké.

Životní pojištění je vhodné sjednat ideálně co nejdříve. A určitě dřív, než se něco pokazí.

Životní pojištění není o strachu. Je to o zodpovědnosti, klidu a důvěře, že i kdyby se něco stalo, máte plán. Protože „až pak“ je často příliš pozdě.

Jak na to chytře?

  • Nepřiplácejte zbytečně. Základem by mělo být pojištění pro vážné události (dlouhodobá pracovní neschopnost, invalidita, smrt), ne investiční složka.

  • Nechte si poradit. Ale od někoho, kdo vás nebude tlačit do drahého produktu, který vydělává hlavně jemu.

  • Pravidelně aktualizujte. Jakmile se výrazně změní vaše životní a finanční situace – vaše pojistka by se měla měnit taky.

Statistiky životního pojištění 2025

Počet aktivních smluv životního pojištění činí 5,07 milionu. Pojišťovny vyplatily v 1Q 2025 pojistná plnění ve výši 8,76 mld. Kč. Průměrné roční pojistné u nově uzavřených smluv dosahuje 18 500 Kč.

Nejste si jistí, jak správně postupovat?

Napište nám přímo v mobilní aplikaci Orbi. Rádi vám pomůžeme – a pro uživatele aplikace jsou naše služby zcela zdarma

Aplikaci Orbi si jednoduše stáhněte z odkazu níže. Kromě našich rad navíc získáte cashback (peníze navíc) při uzavření smlouvy přes naši aplikaci.

Ahoj, jsem Orbi AI Beta!
Testovací verze umělé inteligence, která ti odpoví na všechny dotazy týkající se tohoto tématu: Kdy si udělat životní pojištění?