1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak si vybrat vhodnou strategii zhodnocování prostředků v DPS?

Důchod
Spoření
Investice
Jak si vybrat vhodnou strategii zhodnocování prostředků v DPS?

V doplňkovém penzijním spoření si vaši strategii vybíráte sami, vše tedy záleží na vaší toleranci k riziku, ale i horizontu, který vám zbývá do dosažení penze.

Pojďme si rozebrat nejčastější možnosti a doporučení.

Konzervativní strategie: Tuto strategii lze doporučit lidem starším 55 let, kteří se teprve chystají spoření uzavřít. Tento typ spoření vám zajistí, že dostanete ve stáří své vložené úspory navýšené o státní příspěvky, dohromady zhodnocené cca 2 % s nejnižším rizikem. Prostředky budou investovány převážně do dluhopisů. Tuto strategii lze také využít, pokud jste velcí odpůrci rizika a raději sázíte na jistotu.

Vyvážená strategie: Strategie může být pro vás vhodná, pokud preferujete vyvážený poměr mezi rizikem a výnosem, nebo pokud zakládáte spoření a je vám mezi 50 až 55 lety. Prostředky jsou investovány do dluhopisů, ale také akcií, nemovitostí a část se drží v hotovosti.

Dynamická strategie: Tuto strategii bychom určitě doporučili pro klienty zakládající spoření a jsou mladší 50 let. Přináší nejvyšší výnosy v dlouhodobém horizontu, prostředky jsou převážně investovány do akcií. Jedná se sice o nejvíce riskantní strategii, ovšem roční procento zhodnocení může dosahovat i dvouciferných hodnot.

Máte-li zájem o sjednání DPS nebo změnu vaší investiční strategie, ozvěte se nám. Vše rádi zařídíme.