1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak pojistit garáž?

Pojištění
Auto
Majetek
Jak pojistit garáž?

Garáž poskytuje ochranu vašemu vozidlu a mnohdy slouží také jako vhodný skladovací prostor. Ovšem ani garáž sama o sobě není zbavena rizika živelné pohromy, vykradení či poničení. Pojistěte si ji v pojištění nemovitosti a domácnosti.

Důležité je, kde je vaše garáž umístěna. Pokud je pevně spojena s hlavní stavbou je automaticky pojištěna v rámci pojištění budovy a její obsah v rámci pojištění domácnosti. Každá pojišťovna však může pevné spojení definovat rozdílně. U některé se jedná o možnost vstoupit z garáže přímo do obydlí, u jiné může jít o společné základy či společnou střechu. Pokud je vaše garáž součástí rodinného domu, bývají však splněny všechny tyto požadavky a nemusíte se tedy bát, že by garáž pojištěna nebyla. Její hodnotu je třeba zohlednit v hodnotě pojistné částky budovy a hodnotu jejího vybavení v hodnotě pojistné částky domácnosti.

V případě, že vlastníte garáž k bytové jednotce a pořizovali jste ji společně s bytovou jednotkou (nachází se například v suterénu domu), je také automaticky počítána k pojištění budovy i domácnosti. Opět nezapomeňte započítat její hodnotu.

Pokud však máte garáž na pozemku postavenou samostatně a není pevně spojená s hlavní budovou, je třeba ji ve smlouvě uvést jako vedlejší stavbu a stanovit její hodnotu. Nachází-li se dokonce na jiném pozemku, bude potřeba navíc uvést její adresu.

Pozor, auto zaparkované v garáži není pojištěno v rámci pojištění domácnosti, ani pojištění garáže a musí mít proti krádeži či poškození sjednáno havarijní pojištění.

S pojištěním vaší nemovitosti a domácnosti včetně garáže, jiného příslušenství a vedlejších staveb vám Orbi pomůže a najde ty nejzajímavější nabídky.