1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Hypotéka na rodičovské dovolené

Bydlení
Děti
Hypotéka
Hypotéka na rodičovské dovolené

Užíváte si zrovna vy nebo váš protějšek příjemných povinností s vaším nově narozeným potomkem a zároveň přemýšlíte o zajištění vlastního bydlení pro rodinu? O hypotéku se dá žádat i v momentě, kdy jste na rodičovské dovolené.

Banky při posuzování vašich příjmů akceptují i rodičovský příspěvek. Jeho výši budete prokazovat rozhodnutím/oznámením o jeho výměře a výpisem z běžného účtu, kam tento příspěvek chodí.

Ovšem je potřeba si přiznat, že výše rodičovského příspěvku sama o sobě na hypotéku v rozumné výši stačit nebude. Nemáte-li k rodičovskému příspěvku další příjmy ze zaměstnání, podnikání, nájmu apod., bude potřeba o hypotéku žádat ještě s další osobou, zpravidla s manželem/manželkou či partnerem/partnerkou. Pak se bude sčítat váš rodičovský příspěvek s příjmy druhého žadatele a máte tak šanci dosáhnout na hypotéku v požadované výši.

Další možností je žádat o hypotéku až po vašem návratu do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené. V tom případě budou banky zpravidla požadovat potvrzení o příjmu od zaměstnavatele a výpis z bankovního účtu s alespoň jednou připsanou mzdou. Do posuzování výše příjmu už budou tedy započítávat váš výdělek ze zaměstnání.

Máte zájem o sjednání hypotéky, když pobíráte rodičovský příspěvek? Vyplňte informace o vašem aktuálním příjmu a Orbi vám spočítá, na jakou výši hypotéky můžete aktuálně pomýšlet.