16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka
Stavba
Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéky na rekonstrukci stávajícího bydlení není ničím neobvyklým. I rekonstrukce se může vyšplhat na několik milionů.

Jestliže pomocí hypotéky neplánujete pořídit novou nemovitost, ale pouze vylepšit tu stávající, v tomto případě je hypotéka na rekonstrukci ideálním řešením. Z vaší strany je potřeba, abyste měli konkrétní představu o tom, co a v jakém rozsahu budete rekonstruovat a dále, jestli budete stavět svépomocí nebo projekt přenecháte stavební firmě.

Podmínkou získání hypotéky je poskytnutí nemovitosti do zástavy, maximální výše úvěru totiž vychází ze zástavní ceny nemovitosti. Nemusí se ovšem jednat o rekonstruovanou nemovitost, ale pokud tomu tak bude, je maximální výše úvěru u většiny bank počítána z tzv. ceny budoucí, tj. ceny po rekonstrukci. Tuto cenu určuje odhadce.

Banka obvykle požaduje dodání: Listu vlastnictví, položkového rozpočtu a harmonogramu prací, projektovou dokumentaci nebo alespoň studii rekonstrukce a pokud je potřeba k rozsahu rekonstrukce, tak i stavební povolení.

Většinou je pak hypotéka čerpána postupně. Pokaždé, když vyčerpáte smluvenou částku, pokrok zkontroluje odhadce a připraví protokol o stavu stavby. Díky němu banka ví, že práce pokračují dle plánu a může vám uvolnit další část hypotéky. Za několikanásobné čerpání si banka může účtovat poplatky ve výši stovek korun.

V některých případech ji lze čerpat i najednou pokud jste si vybrali, že projekt svěříte stavební firmě. Banky zároveň často nabízejí 20-30 % půjčky jako neúčelovou část a při nedočerpání mívají toleranci 20-30 % z výše úvěru. Může se tedy vyplatit vzít si hypotéku o něco vyšší z důvodu nečekaných výdajů.

Chcete vědět na jakou výši hypotéky pro rekonstrukci můžete dosáhnout vy?