1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Hypotéka a paušální daň

Hypotéka
Hypotéka a paušální daň

Podle údajů ČSSZ využívá paušální daň již více než 80 tisíc podnikatelů. Ti tak nemusejí podávat daňové přiznání. Jenže jak tedy prokazují své příjmy bance při žádosti o hypotéku?

OSVČ běžně bance dodává jedno až dvě daňová přiznání k dani z příjmu, kterými bance prokazuje své hrubé i čisté příjmy z podnikatelské činnosti. Podnikatel, který se přihlásil k paušální dani, ale žádné daňové přiznání nepodává. Jediné, co víme je, že jeho příjmy jsou do výše 2 mil. Kč.  Při překročení dvomilionové hranice podnikatel již nemůže být v režimu paušální daně. Přesnou skutečnou výši příjmu tedy nezná ani FÚ.

Banky tak museli na tuto novinku reagovat, protože prokázání skutečné výše příjmů je pro ně z hlediska posouzení úvěruschopnosti klíčové. Každá banka tak po vás bude chtít kompletní výpisy z vašeho bankovního účtu, které výši příjmů potvrzují. Některé akceptují i potvrzení evidence příjmů od účetní. Počítejte také s tím, že banka nebude posuzovat jen příjmy, ale stanoví dle druhu a předmětu živnosti i určitou výši průměrných výdajů, které k jejich dosažení zpravidla vedou. Vaše příjmy ji od r. 2023 pomůže odhadnout také výše placené paušální daně. Podleté banka pozná, v jakém příjmovém pásmu se nacházíte. Jsou celkem tři.

Fungujete v režimu platby paušální daně? Orbi vám hypotéky srovná a pomůže s výběrem té správné banky.