1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Chci změnit penzijní společnost

Důchod
Investice
Spoření
Chci změnit penzijní společnost

Pokud již máte penzijní spoření a přejete změnit poskytovatele, je nutné původní smlouvu ukončit a požádat o převedení prostředků k jinému poskytovateli.

Prostředky si mezitím nemůžete nechat vyplatit na svůj účet ani si nemůžete převést jen část. Pokud byste smlouvu jen ukončili bez automatického přeposlání celé sumy nové penzijní společnosti, přišli byste o státní příspěvky a museli byste danit výnosy i příspěvky zaměstnavatele.

Proto je potřeba nejprve u nového poskytovatele požádat o sjednání smlouvy a informovat jej o tom, že budete převádět prostředky od jiné společnosti, kde máte DPS sjednáno. Následně podáte výpověď u stávajícího poskytovatele a informujete ho o sjednání nové smlouvy, kam budou prostředky převedeny. Výpovědní lhůta je 1 – 2 měsíce a běží od 1. dne následujícího měsíce po doručení výpovědi.

Změnu penzijní společnosti můžete učinit kdykoliv bez ztráty podpory a výnosů.

Kdy se změna může vyplatit? Pokud vaše penzijní společnost dosahuje dlouhodobě horších výsledků zhodnocení než konkurence. Takový rozdíl by měl být alespoň několik let po sobě. Rozhodovat se tak jen na základě loňského roku může být zavádějící. V příštím roce může být naopak úspěšnější strategie jiné společnosti. Pamatujte, že výnosy minulých období nejsou zárukou výnosů budoucích.

Máte-li zájem změnit penzijní společnost, naši odborníci vám s celým procesem rádi pomohou.