1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Váhám mezi 80% a 90% LTV

Bydlení
Hypotéka
Váhám mezi 80% a 90% LTV

Zkratka LTV vychází za anglického termínu Loan-to-Value. Procento označuje maximální výši půjčky k hodnotě zastavované nemovitosti uvedené v %.

ČNB stanovila pravidla, kterým banky omezuje v maximálním poměru půjčky vůči hodnotě zástavy. Na 90% LTV může dosáhnout pouze žadatel mladší 36 let. V ostatních případech banky nemohou poskytnout půjčku vyšší než 80 % hodnoty zastavovaných nemovitostí.

Je-li vám tedy 36 a více, nemusíte nad ničím přemýšlet a jedinou volbou je LTV ve výši max. 80 %.

Pokud jste mladší, pak máte na výběr. Hypotéka s LTV 90 % je pro vás dostupnější, protože stačí mít naspořeno 10 % hodnoty nemovitosti, kterou chcete pořídit. Na druhou stranu počítejte s tím, že u 90% LTV mohou mít banky vyšší úrokovou sazbu. Navíc celková výše úvěru bude o 10 % vyšší. Obojí se promítne do celkové výše úroků, které bance zaplatíte i do výše vaší měsíční splátky, která bude v tomto případě o stovky až tisíce korun měsíčně vyšší. Zvažte proto, zda stojí za to požadovat hypotéku ve výši 90 % hodnoty nemovitosti nebo raději investovat více vlastních prostředků, pokud je máte k dispozici.

Rádi vám spočítáme aktuální nabídky přímo pro vás a sami si tak můžete rozhodnout, která varianta je pro vás dostupnější a rozumnější.