1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Proč částka investice v IŽP ani po 10 letech placení neodpovídá alespoň částce, kterou jsem na pojistce zaplatil?

Pojištění
Životní pojištění
Investice
Proč částka investice v IŽP ani po 10 letech placení neodpovídá alespoň částce, kterou jsem na pojistce zaplatil?

IŽP není zpravidla vhodný produkt pro investování, zejména proto, že bývá zatížen vysokými poplatky i platbou za pojištěná rizika. Investována je tak jen část posílané částky.

  1. Ne všechny prostředky zaplacené na pojistce se investují – část je spotřebována na pokrytí rizik. Máte-li na smlouvě pojištěno více rizik, je možné, že většina posílané částky nebude investována, ale naopak bude sloužit ke krytí rizika.

  2. Poplatky - smlouvy investičního životního pojištění jsou velmi často zatíženy vysokými vstupními i průběžnými poplatky. Není výjimkou, že v prvních letech je i více než třetina posílané částky spotřebována právě na poplatky.

  3. Investicím se nedaří - samozřejmě je tu i možnost, že došlo aktuálně k poklesu finančních trhů nebo jejich růst zaostal v minulých letech za očekáváním.

To vše může zapříčinit nižší než již zaplacenou či očekávanou hodnotu. Pokud očekáváte od investičního životního pojištění hlavně zhodnocování, přečtěte si související článek.

Chcete-li vědět, zda je vaše smlouva zatížena také vysokými poplatky, nahrajte nám ji. Naši odborníci se na ní podívají a zjistí to za vás.