16. 7. 2024

čas čtení: 2 minuty

Předschválená hypotéka

Hypotéka
Bydlení
Předschválená hypotéka

Předschválená hypotéka vznikla jako produkt reagující na poptávku klientů, kteří by rádi věděli výši hypotéky již ve fázi hledání nemovitosti, aby věděli, do jaké cenové hladiny svůj výběr zaměřit.

Nezřídka se totiž stává, že si klient vyhlédne nemovitost, začne jednat o jejím nákupu a následně zjistí, že jeho příjmy na poskytnutí úvěru v požadované výši nejsou dostatečné a z obchodu sejde. Existují sice způsoby, jak pomocí spolužadatelů svou bonitu navýšit, ale prodávající už nemusí být ochoten dále čekat a prodá nemovitost jinému zájemci. V horších případech již byla podepsána i rezervační smlouva a kupující je tak vystaven i riziku sankce, pokud na hypotéku nakonec skutečně nedosáhne.

Dříve banky nabízely (a některé stále nabízí) institut hypotečního příslibu. Vypočítají vám, na jakou hypotéku máte nárok dle vašich příjmů. Nicméně nejedná se o smluvní závazek a v okamžiku žádosti pak procházíte plnohodnotným hodnocením a v praxi se stává, že se schválená výše úvěru může oproti příslibu lišit.

Přeschválená hypotéka je však smluvní závazek, ze kterého bance i vám plynou práva a povinnosti. Jedna z povinností banky je vám schválený úvěr poskytnout. Zažádáte si o předschválenou hypotéku v požadované či maximální možné výši a projdete plnohodnotným ověřováním vaší bonity a úvěruschopnosti. S bankou následně uzavřete smlouvu o poskytnutí úvěru s tím, že tam není uvedená zastavovaná (kupovaná) nemovitost a bude doplněna, jakmile si svou nemovitost vyhlédnete. Je však uvedena výše úvěru, který se zavazujete v budoucnu čerpat. Banka vám dá 1 až 3 roky lhůtu, ve které máte možnost nemovitost nalézt a úvěrem financovat. Počítejte s případnými sankcemi, pokud byste nakonec hypotéku nečerpali nebo jste ji čerpali v nižší výši, než ve které vám byla schválena (většinou banky umožňují určitou odchylku, kdy čerpání může být cca o 10 až 20 % nižší, než bylo sjednáno).

V okamžiku schválení předschválené hypotéky, tak přesně víte, jakou nemovitost si můžete dovolit. Jednání s prodávajícím tak bude rychlejší, a navíc bez rizika, že byste si koupi nemohli dovolit.

Máte zájem o předschválenou hypotéku? Orbi vám pomůže s jejím výběrem.