16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Mám pozemek a chci stavět

Hypotéka
Stavba
Mám pozemek a chci stavět

Mám již pozemek a chci si půjčit na výstavbu domu. Důležité je si nejprve odpovědět, zda je na pozemek ještě stále splácena hypotéka nebo ne.

Pokud bude plánovaná stavba zástavou, pozemek je automaticky její součástí. Stavba tak musí být financována stejnou bankou jako je financován pozemek. Zástavu totiž není možné rozdělit mezi více bank.

Peníze při výstavbě nedostanete najednou, ale čerpáte je postupně v závislosti na vývoji stavby. Odhadci a banka může průběžně kontrolovat, zda jde stavba podle plánu.

Z důvodu možného zdražování stavebního materiálu či nečekaných výdajů je doporučeno půjčit si i něco navíc, nebo mít bokem dostatek vlastních financí a nepočítat s tím, že Vám rozpočet vyjde na korunu.

Další požadavky bank v průběhu schvalování a čerpání úvěru jsou velmi individuální, některé banky jsou striktnější, jiné klientovi moc přes rameno nekoukají. Mohou požadovat stavební povolení s nabytím právní moci, ohlášení stavby, projektovou dokumentaci, rozpočet a harmonogram stavby nebo smlouvu o dílo v případě stavby na klíč.

Zajímá vás na jak vysokou hypotéku můžete dosáhnout?