26. 4. 2024

čas čtení: 2 minuty

Jak postupovat v případě pojistné událostí

Pojištění
Pojistná událost
Auto
Jak postupovat v případě pojistné událostí

Ať už se jedná o jakoukoli pojistnou událost, je dobré postupovat podle níže pospaných pravidel, aby byla způsobená škoda, co nejnižší a pojistné plnění vám bylo poskytnuto v plné výši.

  1. zabraňte šíření škody - pokuste se dopady pojistné události eliminovat. Postupujte však s ohledem na danou situaci. Mějte vždy v první řadě na paměti zdraví své i svého okolí a zbytečně neriskujte. Vyžaduje-li to situace, přivolejte na pomoc IZS (hasiči, záchranka, policie).
  2. volejte asistenční linku pojišťovny - poradí vám, jak nejlépe v dané situaci postupovat a zprostředkuje vám pomoc. Například zařídí odtah vozidla vozidla, pošle k vám technika (instalatér, plynař, zámečník...), zajistí lékařské ošetření v cizině, pomůže s tlumočením, poradí po právní stránce a další.
  3. zdokumentujte škody - nafoťte způsobené škody. Je-li potřeba nahlaste škody policii (loupež, odcizení, vandalství, napadení apod.). Vyžádejte si protokol od policie, potvrzení od technika pojišťovny, potvrzení přepravce, lékaře a dalších osob s jejichž pomocí jste pojistnou událost vyřešili a zdokumentovali.
  4. shromážděte potřebné dokumenty - fotografie, protokoly, účtenky, lékařské zprávy, posudky a další
  5. informujte pojišťovnu - nahlaste pojistnou událost pojišťovně. Připojte vaše fotografie a další dokumenty. Je nejlepší hlásit pojistnou událost co nejdříve, když máte událost ještě plně v paměti a máte po ruce všechny důkazy.  Většina pojišťoven umožňuje nahlášení online nebo telefonicky. V Orbi vám však s nahlášením pojistné události rádi pomůžeme, abyste na nic nezapomněli. Stačí nám dát vědět.
  6. hlídejte si informace od pojišťovny - v průběhu šetření pojistné události po vás může chtít pojišťovna dodat další dokumenty nebo nějaké situace vysvětlit detailněji. Kontrolujte proto pravidelně svou emailovou schránku.

Ať už se pojistná událost týká vašeho bydlení, auta, zdraví, způsobili jste někomu neúmyslně škodu nebo vás zastihlo něco nepříjemného na cestách, obraťte se na nás a s nahlášením pojistné události pojišťovně vám rádi pomůžeme.

Nahlášení pojistné události v aplikaci Orbi