1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak pojistit rozestavěnou nemovitost?

Bydlení
Pojištění
Stavba
Jak pojistit rozestavěnou nemovitost?

Koupě i výstavba nemovitosti patří v životě člověka k těm největším investicím. Proto není radno podceňovat rizika, která mohou takovou investici znehodnotit. Nemovitost máte možnost pojistit už v průběhu její výstavby.

Přírodní živly či vandalové totiž mohou stejně tak poškodit rozestavěný dům jako ten hotový. A dovede si představit, kdybyste měli část stavby financovat znovu nebo ji opravovat?

Abyste toto riziko eliminovali, umožňují pojišťovny pojistit již rozestavěný majetek. Pokud je navíc staveniště řádně oploceno a zabezpečeno, vztahuje se pojištění i na stavební materiál na staveništi umístěný.

Nepotřebujete mít ještě přidělené ani číslo popisné, ale zadává se v tomto případě číslo parcely. Pojistná částka by měla odpovídat budoucí hodnotě stavby. Výchozí hodnotu pojistné částky stanovte jako aktuální hodnotu, za kterou byste stávající stav byli schopni znovu postavit a k tomu připočtěte také to, o kolik se stavba a její hodnota rozroste v následujícím roce. Předpokládáme, že nebudete smlouvu revidovat každý měsíc. Ať se tedy nestane, že po několika týdnech či měsících bude vaše stavba podpojištěna. Po roce je pak vhodné smlouvu zrevidovat, pojistnou částku navýšit a zvolit ideální nabídku.

Čerpáte-li na stavbu hypotéku, je pravděpodobné, že po vás banka bude pojištění rozestavěné nemovitosti požadovat, a to zpravidla na její budoucí hodnotu. Zároveň musí být taková smlouva vinkulována ve prospěch banky.

Kdy si stavbu pojistit? Nejlépe těsně před zahájením stavebních prací, jakmile máte k dispozici stavební povolení.

Po skončení stavby a kolaudaci nemovitosti nezapomeňte informovat pojišťovnu a změnit smlouvu na pojištění již hotové nemovitosti. Jakmile se nastěhujete, tak si pojistěte také domácnost a ideálně zároveň pojištění občanské nemovitosti a odpovědnosti vlastníka nemovitosti.

Chcete znát nabídky pojišťoven vztahující se k pojištění vaší stavby? Rádi vám s tím pomůžeme. V kalkulačce pouze zvolte, že se jedná o nemovitost ve výstavbě. Pojištění stavby bývá o desítky procent levnější než pojištění zkolaudované nemovitosti.