16. 7. 2024

čas čtení: 2 minuty

Chci financovat koupi družstevního bytu

Bydlení
Hypotéka
Chci financovat koupi družstevního bytu

Družstevní bydlení není pozůstatek minulosti, ale naopak trend, který je v posledních letech, v důsledků vývoje cen nemovitostí, naopak na vzestupu.

Důvodem je to, že pořízení družstevního bydlení bývá až o 30 % levnější než pořízení bytu do osobního vlastnictví. Koupí družstevního bytu se nestáváte jeho majiteli, tím zůstává družstvo, ale nabýváte právo jej užívat. Nekupujete si vlastně nemovitost jako takovou ale členský podíl v družstvu, se kterým je mimo jiné spojeno právo užívat uvedenou bytovou jednotku.

Právě to, že nejste majitelem uvedené nemovitosti, znamená, že ji nelze při žádosti o hypoteční úvěr použít jako zástavu. Jak tedy postupovat v případě, že na pořízení družstevního bydlení hypotéku potřebujete?

Získat hypotéku na družstevní byt lze 2 způsoby:

  1. zástavou jiné nemovitosti
  2. družstevní byt přejde po určité době do osobního vlastnictví

Zástavu jiné nemovitosti lze využít v každém případě, pokud takovou nemovitost máte k dispozici nebo máte někoho, kdo svou nemovitost jako zástavu může poskytnout. V praxi nejčastěji ručí rodiče svou nemovitostí ve prospěch svých dětí, aby na hypotéku dosáhly. Ručit je tedy možné vlastním i cizím bytem, rodinným domem, ale třeba i rekreační nemovitostí nebo rozestavěnou nemovitostí. Ve všech případech je nutné, aby hodnota nemovitosti sloužící k ručení převyšovala hodnotu pořizovaného družstevního bydlení. Banka vám půjčí maximálně 80 % hodnoty zastavěné nemovitosti a až 90 %, pokud vám ještě nebylo 36 let. Pokud by hodnota takové výše nedosahovala, máte možnost ručit více nemovitostmi a jejich hodnota se pak sčítá.

Převod bytu do osobního vlastnictví. Některá družstva již při výstavbě nebo v průběhu užívání postupně převádí byty do osobního vlastnictví. Jestliže víte, že vámi vyhlédnutý byt bude do osobní vlastnictví také přecházet (a máte písemný příslib od družstva) a víte, že se tak stane maximálně do dvou let, můžete využít předhypoteční úvěr, který některé banky poskytují. Uzavírá se s následným hypotečním úvěrem a po dobu, než naběhne klasický hypoteční úvěr, splácíte pouze úroky. Nutno podotknout, že předhypoteční úvěr bývá o něco dražší než standardní hypotéka.