1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Vinkulace

Pojištění
Majetek
Auto
Vinkulace

S tímto výrazem se můžete setkat u pojištění vaší nemovitosti nebo vozidla.

Pojištění nemovitosti

Splácíte-li na svou nemovitost hypotéku, banka po vás bude požadovat její pojištění s vinkulací. Vinkulace zajišťuje, že pokud se s nemovitostí něco stane (například shoří), pojistné plnění obdrží banka a využije jej k uhrazení zbývajícího dluhu. Rozdíl pak obdržíte vy.

Vinkulaci musíte oznámit pojišťovně a banka bude chtít od pojišťovny potvrzení. Většinou to funguje tak, že vám banka vystaví formulář, který si v pojišťovně necháte potvrdit a odevzdáte zpět bance.

Pojištění auta

Využívají jej leasingové či úvěrové společnosti, pokud si auto nepojistíte přímo u nich, ale chcete využít jiné nabídky pojištění. Pokud by se s autem něco stalo (například ho někdo odcizí), je pojistné plnění vyplaceno úvěrující společnosti. Ta jej využije k uhrazení zbývajícího dluhu. Rozdíl je pak vyplacen vám.

Vinkulaci musíte oznámit pojišťovně a leasingová či úvěrová společnost bude chtít od pojišťovny potvrzení. Většinou to funguje tak, že vám úvěrující společnost vystaví formulář, který si v pojišťovně necháte potvrdit a odevzdáte zpět bance.


Se zřízením či zrušením vinkulace na vaší smlouvě vám rádi pomůžeme a vyřídíme za vás.

Žádné související články