22. 3. 2024

čas čtení: 2 minuty

Mám psa. Potřebuji se pojistit?

Zvířata
Odpovědnost
Mám psa. Potřebuji se pojistit?

Naši psí miláčci přinášejí do našich životů bezpodmínečnou lásku, věrnost a radost. Jsou ale dny, kdy nám dokážou pořádně přidělat starosti. Například když v nestřeženém okamžiku rozkoušou návštěvě nové boty nebo ještě hůř, když zaútočí na kolemjdoucího v parku nebo dokonce způsobí dopravní nehodu

Odpovědnost majitele psa

Základní zodpovědnost

Ať už je váš pes neškodný gaučák nebo naopak ostrý hlídač, dle zákona vždy zodpovídáte za veškeré škody, které způsobí. A to bez ohledu na to, zda-li jste byli při incidentu přítomni či nikoliv. Pokud vám tedy pes uteče z vodítka a ve vedlejší ulici pokouše jiného psa, jeho léčba u veterináře bude na váš účet. S argumentem, že vy vlastně za nic nemůžete, daleko nedojdete. Poškozený chovatel bude mít plné právo po vás náhradu jeho škody vymáhat.

Složité situace?

Někdy se můžeme dostat do situací, kdy je naše zvíře vyprovokováno jiným psem, avšak zákon jasně stanoví, že musíme předvídat chování našeho psa a jsme plně odpovědní za jakékoli škody i v tomto případě.

Zcela se zprostit zodpovědnosti nelze ani ve chvíli, kdy dáte psa hlídat sousedům. Pokud totiž v době, kdy jej měli na starosti, pes způsobil škodu, odpovídáte za ni vy i vaši sousedé rovným dílem.

Výjimky ze zodpovědnosti

Existuje několik výjimek, kde se můžeme zodpovědnosti vyhnout, například pokud je pes služební nebo asistenční, nebo pokud nám byl pes ukraden. Ve většině případů však za škody neseme plnou zodpovědnost.

Pojištění odpovědnosti


Proč je pojištění důležité?

Rozkousané boty, nemusí znamenat velkou škodu. Návštěva to dokonce možná přejde s úsměvem. Ale život se psem může přinést i mnohem komplikovanější příběhy. Mezi ty patří vážná zranění osob, jejichž léčba je na dlouhé měsíce vyřadí za zaměstnání. V takovém případě byste jako majitelé psa, který škodu způsobil, nehradili jen rekonvalescenci, ale i náhradu ušlého zisku poškozeného.

Do astronomických částek se může vyšplhat také škodní událost, ve které pes vběhnutím do vozovky způsobí dopravní nehodu více aut. Jednoznačně vám proto doporučujeme se poohlédnout po vhodném pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem, která vám v takových situacích může ušetřit i miliony korun.


Jak s
i sjednat pojištění

Mnoho českých pojišťoven nabízí pojištění odpovědnosti, které může být často součástí běžného pojištění odpovědnosti za škodu. Jeho sjednání je jednoduché a přiměřená měsíční platba zajistí bezstarostné soužití s vaším psím miláčkem.

Věděli jste, že pojištění odpovědnosti si můžete sjednat přímo v Orbi? Stačí se podívat v apce na pojištění občanské odpovědnosti a zvolit, že máte zájem o pojištění škod způsobených domácími zvířaty. Pak už si jen vyberete tu nejlepší nabídku právě pro vás.

Pojištění škod způsobených domácími zvířaty v aplikaci Orbi