16. 7. 2024
čas čtení: méně než minuta
Pokud jste OSVČ, máte možnost si vzít buď úvěr jako podnikatel nebo spotřebitel. Většinou bývá výhodnější sáhnout po tom spotřebitelském.
Podnikatelská půjčka: OSVČ je v pozici podnikatele tehdy, když potřebuje peníze pro své podnikání (firmu). Zároveň je také nutností mít podnikatelský účet a prostředky čerpat na něj. V podstatě se tedy jedná o smlouvu mezi dvěma podnikateli a dle toho se na vás také vztahuje zákon. Jednoduše řečeno jste daleko méně chráněni než spotřebitel, jelikož průběh a podmínky úvěru pro podnikatele nejsou státem výrazně regulovány. Často jsou tak bankou aplikovány vyšší smluvní pokuty a úroky z prodlení. Zároveň by se opravdu mělo jednat o peníze pro podnikání, nikoli pro osobní potřebu. Na druhou stranu náklady úvěru mohou být daňově uznatelné, což vám ji celkově zlevní a banky mohou někdy nabízet lepší úroky a akce pro živnostníky. Může se ale stát i opak – narazíte na rizikovou přirážku. Například jste začínající podnikatel, nebo je vaše odvětví podnikání momentálně bankou řazeno do riskantních. Nedá se tedy jednoznačně říct, že by půjčka pro podnikatele byla automaticky levnější nebo dražší.
Spotřebitelská půjčka: Zde vás chrání zejména zákon o spotřebitelském úvěru, který je nastaven tak, aby převážně ochraňoval spotřebitele před nekalými praktikami poskytovatelů. Podmínky jsou poměrně přísně regulovány a pravidla pro sjednání a průběh jasně daná. Velkou výhodou je, že půjčku můžete vzít na cokoliv.
Nedá se tedy jednoznačně říct, že by půjčka pro podnikatele byla automaticky levnější nebo dražší. Pokud budete vystupovat v pozici spotřebitele máte ze zákona garantovány určitá pravidla, na co máte nárok a na co má nárok banka. Ve většině případů bychom tedy upřednostnili spotřebitelský neúčelový úvěr před podnikatelským.