1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Chci naspořit vlastní zdroje na hypotéku

Bydlení
Investice
Spoření
Chci naspořit vlastní zdroje na hypotéku

Plánujete hypotéku, ale v současnosti nemáte dostatek finanční zdrojů? Pojďme se podívat, jak dlouhou vám bude trvat potřebný obnos získat.

Je potřeba určit nejprve několik parametrů:

  • jakou hodnotu bude mít vámi zamýšlená nemovitost?
  • kolik je vám let?
  • kolik můžete investovat jednorázově nebo kolik jste již investovali?
  • kolik můžete investovat každý měsíc?

Uvažujme příklad o koupi bytu v hodnotě 4.500.000 Kč. Tento byt má zájem koupit žadatel, kterému je 38 let. Aktuálně má k dispozici 300.000 a každý měsíc může dát stranou 7.000 Kč. Za jak dlouho si bude moci své bydlení pořídit? Jelikož je mu 38 let, musí splnit podmínku alespoň 20 % vlastních prostředků. Žadatelé mladší než 36 let mohou získat hypotéku i při splnění 10 % vlastních prostředků. Taková hypotéka však mívá vyšší úrokovou sazbu i RPSN. Klient tedy potřebuje hodnotu svého kapitálu ve výši 900.000 Kč. Využít může například investování do fondů.

Pokud nyní vloží 300.000 Kč jednorázově a pak 7.000 Kč každý měsíc, kdy dosáhne na požadovaných 900.000? Uvažujme průměrné zhodnocení fondu 6,5 %

V tomto případě bude mít požadovanou sumu k dispozici za 5 let. Z vlastních prostředků vloží 720 tisíc a témě 190 tisíc budou činit jeho výnosy.

Berte prosím v úvahu, že se jedná o modelový příklad a skutečná výše zhodnocení se v jednotlivých fondech i v jednotlivých letech liší.

Chcete-li si sami spočítat, kdy byste mohli na hypotéku dosáhnout, rádi vám v tom pomůžeme.